Qoftere të shijshme sipas gjysheve tona

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 •  150 g oriz të zier;
 • 1 patate e madhe;
 •  1 qepë e madhe;
 • 4 thelpinj hudhre;
 • 3 lugë kokrra gruri të bluar trashë;
 • 3 lugë susam të bluar;
 •  3 lugë fara luledielli të bluar;
 •  3 lugë fara liri të bluar;
 •   spec i kuq;
 •  thërrmija buke;
 • kripë;
 •  piper, i shtypur djegës;
 • rigon;
 • trumzë.

Përgatitja:

Orizit të bluar shtojani pataten, qepën dhe hudhrën e bluar.

Shtoni kokrrat e grurit të bluara trashë, susamin e bluar, farat e lulediellit të bluar, lirin.

Qitni specin e kuq, kripën, piperin e bluar, pak rigon dhe trumzë.

Të gjitha bashkoni mirë dhe formoni qoftere dhe rrotulloni nëpër thërrmija buke.

Mund t’i piqni në furrë në 200 gradë rreth 30 minuta apo t’i fërgoni në vaj.

Qitni në peceta letre në mënyrë që të thithin tepricën e yndyrës.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTako meksikane
Artikulli tjetërQofte me salcë qepësh

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu