Role me mish të bluar dhe vezë

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 700 gr mish pule pa asht,
 • 1 bukë e ftohte (e mbetur nga dje),
 • 200 ml qumësht,
 • 7 vezë,
 • 200 gr Perime te ngrira,
 • 2 lugë vaj,
 • 1 qepe e vogel,
 • 2 thelpinje hudher,
 • magdanoz,
 • kripë,
 • piper.

Hapat:

Perimet e ngrira i ziejme dhe i kullojme.

Vezet i ziejme 6 cope.

Buken e njomim ne qumesht,e shtrydhim me pas dhe kullojme.

Mishin, qepen, hudhren, i bluajme, shtojme buken e njomur ne qumesht, vajin, 1 veze te plote, kriposim, piperosim dhe perziejme.

Shtojme me pas perimet e ziera te kulluara, dhe 1 veze te zier te grire ne rende.

Letren per pjekje e; lyejm me vaj,qesim gjysmen nga masa me mioshin e bluar, shtrijme ne forem pete te gjate te trashe 1 cm.

Per se gjati radhisim vezet e ciera te qeruara dhe qesim persiper vezeve edhe pjesen tjeter te misht te bluar.

Letren per pjekje e mbeshtjellim skajej dhe qesim ne tave per pjekje. Pjekim ne 180 grade per 40 minuta, pastaj largojme pjesen e siperme te letres per pjekje dhe pjekim edhe per 20 minuta.

Servojme te nxhete me pure patatesh.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakPulë në furrë me patate
Artikulli tjetërLeçenik

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu