Supë me Patate e Presh

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 50 gr gjalpë
  • 450 gr patate (të prera në kubikë të vegjël)
  • 1 kokërr qepë (e vogël, e grirë imët)
  • 450 gr presh (vetëm pjesën e bardhë)
  • 850 ml lëng pule (ose lëng perimesh)
  • 140 ml pana
  • 125 ml qumësht i paskremuar
  • 15 gr kripë
  • 1 gr piper i zi.

Përgatitja:

Shkrini gjalpin në një tigan të thellë.

Më pas shtoni patatet, qepët dhe preshin, kavardisini për disa minuta.

Shtoni kripë dhe piper dhe kavardisini dhe pak në mënyrë që perimet të zbuten, por jo të marrrin ngjyrë.

Më pas shtoni lëngun e mishit ose të perimeve dhe lërini të ziejnë së bashku për gati 5 minuta.

Nëse i zieni më shumë rrezikoni tu prishni perimeve shijen.

Më pas hidhini të gjitha në mikser dhe grijini derisa të formohet një masë homogjene.

Hidheni kremin e supës në një tigan të pastër, shtoni kremin e qumështit dhe qumështin.

Shkrini pak gjalpë dhe hidhjani sipër supës dhe shërbejeni menjëherë.

Ju befte mire!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu