File pule me sos

spot_imgspot_img

Perbersit:

2 kg file pule
5 lugë vaj vegjetal
1 lugë mjalte
1,5 lugë të çajit kripë
1 lugë sos curry
1 lugë qimnon
1 lugë Biber i zi
1 lugë salcë.

Pergatitja:

File pulet i pastroni mirë, i lëmë pak në pritje në ujë të vakët.

Në një pjatë të thellë i vendosim vajin vegjetal, erëzat, mjalten dhe salcën, këtë pjatë ia derdhim fileve.

Filet e pulës i lyeni dhe i mbështjellëni me folje, pjatën me file pule e vendosni në frigorifer për pritje rreth 2 orë.

Letrën e pjekjës e lagim me ujë dhe e vendosim në një tepsi, filet e pulës të lyera i rëndisim në këtë tepsi.

Tepsinë e vëmë në furrë për pjekje në temperaturë 180 gradë celsius derisa të skuqen.

Ju bëftë mirë!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu