Supë me salmon

spot_imgspot_img

Perbersit:

400 gr file salmoni
1 l lëng supe perimesh
200 gr bizele të ngrira
200 gr kokrra misri të ngrira
2 patate
2 lugë kaperi të marinuar
1 lugë gjalpë
kripë dhe piper i zi
1 lugë kopër i marinuar
1 qepë të reja.

Pergatitja:

Qepën e grijmë imët dhe e fërgojmë në gjalpë derisa të ëmbëlsohet. Ia shtojmë supën e parapërgatitur të perimeve.

Patatet i copëtojmë në kubikë dhe i shtojmë në tavë. Gjithashtu edhe kripën e piperin sipas dëshirës.

Pas vlimit të supës, ajo duhet të ziejë edhe 15 minuta të tjerë e pastaj shtojmë kokrrat e misrit, bizelet e kaperin.

Mbulojmë tavën dhe e këmë të ziejë edhe 15 minuta.

Filetë e salmonit i ndajmë në copa dhe i shtojmë në supë.

Gjella zien edhe për 10 minuta të tjerë. Sipas dëshirës i shtojmë edhe pak kopër.

Shërbehet e ngrohtë.

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakPite me mish
Artikulli tjetërQofte peshku

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu