Patate me mish të bluar

spot_imgspot_img

Perbersit:

2 kg patate
500 gr mish i bluar
2 qepë
2 karrota
2 thelpinj hudhre
300 ml qumësht
250 ml domate të bluara në blender ose salcë e gatshme domatesh
50 gr djath parmezan
vaj
kripë dhe piper i zi.


Pergatitja:

Qepën e grirë imët bashkë me karrotën fërgojini në vaj derisa të zbuten.
Shtoni hudhrën dhe fërgojini edhe pak kohë bashkë të gjitha.
Shtoni mishin e bluar dhe fërgojini të gjitha bashkë për 20 minuta. Pastaj hidhni edhe salcën e domates.
Masën ziejeni edhe 15 minuta e më pas lëreni të ftohet.
Njëkohësisht ziejini patatet, qërojini dhe grijini trashë me rende.
Gjysmën e patateve shtrojini në tavë, sipër tyre hidhni salcën e përgatitur dhe këtë mbulojeni me pjesën e mbetur të patateve.
Qumështin trazojeni bashkë me djathin parmesan dhe hidhjani sipër patateve.
Patatet e përgatitura kështu piqini në furrën e parangrohur në 180 gradë për 45 minuta.

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakPite me mish
Artikulli tjetërQofte peshku

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu