Tavë me mish pule

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 1 kg mish pule,
  • 500 gr patate,
  • 2 qepë,
  • 2 speca të kuq,
  • 2 karota,
  • 2 domate,
  • 1 filxhan vaj,
  • Kripë,
  • Piper i zi,
  • Rigon.

Përgatitja:

Pastrojmë copat e mishit të pulës dhe i vendosim në një enë mënjanë.

Në një tas shtojmë specat, karotat, domatet dhe qepët e prera në feta të trasha.

Në të hedhim edhe copat e mishit të pulës dhe i spërkasim përbërësit me kripë, piperin e zi dhe rigonin.

I përziejmë mirë dhe më pas i transferojmë në tavën e pjekjes. Mbi të shtojmë edhe dy gota me ujë dhe më pas i mbulojmë me letër alumini.

I lëmë të piqen për rreth 1 orë e gjysmë në temperaturën 250 gradë Celsius.
Pak minuta para se ti heqim nga furra, u largojmë letrën e aluminit që të marrën ngjyrë.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakBukë fshati
Artikulli tjetërPallaqinka me mjaltë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu