Bukë fshati

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 250 g miell,
  • 1 lugë çaji kripë
  • një lugë majë sheqeri
  • 1.5 dl ujë të vakët
  • 2 lugë çaji gjalpë
  • gjysma luge tharm buke

Përgatitja:

Së pari, vendosni tharmin e bukes në ujë të vakët, pastaj shtoni një majë sheqeri dhe përzieni. Lini pak që tharmi të funksionojë.

Ndërkohë, vendosni miellin në një tas, pastaj shtoni kripë dhe gjalpë të zbutur në temperaturën e dhomës. Shtypni gjithçka së bashku pak me dorë , pastaj derdhni ujin me tharm.

Bëni brumin mirë me dorë, së pari në tas për të marrë një brumë me butësi mesatare, pastaj ngjesheni në tryezë dhe pastaj kthejeni në tas. Hedhni mbi dhe poshtë pak miell dhe mbulojeni brumin, më pas lëreni në një vend të ngrohtë për rreth 45-60 minuta që brumi të fryhet.

Tani nxirrni nga tasi dhe vendoseni në një tavolinë për ti dhënë formën brumit. Merrni një tepsi, dhe vendosni fletë pjekje, dhe lyejeni hollësisht . Transferoni brumin në një fletë pjekje dhe preni në disa vende me një thikë të mprehtë. Lëreni të qëndrojë i mbuluar për rreth 35-40 minuta në një vend të ngrohtë.

Ndërkohë, ndizni furrën të nxehet në 200 gradë. Kur të qëndrojë brumi i bukës, lyejeni hollësisht me ujë dhe vendoseni të piqet. Piqeni në 200 gradë për rreth 20-25 minuta, ose derisa të skuqet bukur, në mënyrë që korja e sipërme të jetë e butë.

Kur buka të jetë pjekur, nxirrni nga furra dhe lyejeni hollësisht me ujë dhe lëreni të ftohet.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu