Tortë me puding

spot_imgspot_img

Përbërësit:

Për bazën:

 • 200 g plazma të bluara
 • 3 lugë sheqer pluhur
 • 100 g arra të bluara
 • 1 qese kafeje
 • 1.5 dl ujë
 • 50 g margarinë

Për kremin e verdhë:

 • 5 dl qumësht
 • 4-5 lugë sheqer
 • 1 puding me vanilje
 • 2 sheqer vanilje
 • 1 gotë salcë kosi
 • 100 g plazma të bluara

Për krem ​​të errët:

 • 4 dl qumësht
 • 4-5 lugë sheqer
 • 1 puding çokollate
 • çokollatë gatimi
 • 100 g margarinë

Për dekorim:

 • 50 g çokollatë

Përgatitja:

Vendosni 1.5 dl ujë që të nxehen , hiqeni dhe trazojeni në kafe. Shtoni margarinë menjëherë dhe përzijeni derisa të shkrihet. Vendosni në një tas të veçantë. biskota, arra të grira, sheqer pluhur dhe shtoni kafe nes. Kombinoni gjithçka mirë .

Për kremin e verdhë vendosni qumështin, sheqerin, vaniljën dhe pudingun e vaniljes në një tas, përzieni gjithçka mirë dhe gatuajeni pudingun. Lejoni të ftohet, atëherë shtoni biskota e bluara dhe salcë kosi. Përzijeni gjithçka mirë me mikser. Vendosni kremin mbi bazën.

Për kremin e errët, derdhni qumështin, sheqerin, pudingun e çokollatës në një tas, përzieni gjithçka mirë dhe gatuajeni pudingun. sa ëeshtë i nxehtë shtoni çokollatën dhe kur të shkrihet, hiqeni nga nxehtësia. Shtoni margarinë në kremin e vakët dhe përziejini mirë me mikser.Vendosni sipër kremës së verdhë.

Grini çokollatën sipër, lëreni të ftohet mirë dhe pas shërbejeni.

Ju bëftë mirë !

T


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTortë verore
Artikulli tjetërTortë e butë me çokollatë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu