Tortë e butë me çokollatë

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 5 vezë
 • 5 lugë sheqer
 • 5 lugë arra të bluara
 • 3 lugë miell

Për glazuë

4 lugë qumësht
100 g çokollatë gatimi
1 lugë gjelle gjalpë ose margarinë

Për shërbet:

 • 250 g sheqer
 • 250 ml ujë

Për fill:

 • 1 litër qumësht
 • 18 lugë miell
 • 15 lugë sheqer
 • 100 g çokollatë gatimi
 • 250 g margarinë

Përgatitja:

vezët me sheqer. Shtoni arrat dhe miellin.Përzieni butësisht me një shpatull.

Derdhni përzierjen në një tepsi të shtruar me letër pjekjeje.

Piqeni peten në 200 C për rreth 20 minuta.

Përzieni ujin dhe sheqerin në një enë. Vendoseni të gatuhet, kur të vlojë të gatuhet për rreth 3 minuta. Hiqeni nga nxehtësia. Aplikoni shërbetin e ngrohtë në peten e ngrohtë.

Përzieni miellin me qumësht dhe trasheni . Vendosni pjesën tjetër të qumështit për ta gatuar me sheqerin (rregulloni sasinë e sheqerit për shije). Derdhni miellin dhe trashësin në qumështin e ndezur (nuk duhet të ziejë), ulni temperaturën dhe gatuajeni qullën me nxitje të vazhdueshme.

Hiqeni nga nxehtësia dhe shtoni çokollatën e thyer në copa. Përzijeni që të shpërndahet. Lejo që mbushja të ftohet.

Shtoni margarinë të zbutur në mbushjen e ftohur dhe rrihni me mikser.

Përhapeni mbushjen mbi peten e zbutur dhe shtrine mirë.

Vloni qumështin, shtoni copa çokollate. përzijeni që të shpërndahet. Pastaj shtoni margarinë ose gjalpin. Derdhni mbi torten.

Lini në frigorifer të ftohet. Prini në kube dhe shërbejeni.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTortë me puding
Artikulli tjetërTortë akullore

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu