Byrek në tavë

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 1⁄2 gotë qumësht
 • 1⁄2 gotë vajë
 • 1⁄2 gotë soda
 • 2 vezë
 • 1 lugë çaji kripë

Për harq të brenshëm:

 • 4 patate të ziera
 • 1 lugë çaji kripë
 • 1⁄2 lugë çaji biber të zi
 • 1 lugë çaji biber
 • 1.5 gota djathë të grirë
 • 1 gotë djathë i bardhë (i butë, i thërrmuar)
 • 1⁄2 tufë majdanozi të copëtuara

Përbërësit tjerë:

 • 3 petë të gatshme
 • 1⁄2 filxhan djathë
 • 3 lugë gjelle gjalpë

Përgatitja:

Le të shtojmë dhe përziejmë gjysmë gote qumësht, gjysmë gotë vaj, gjysmë gotë sodë buke, 2 vezë dhe 1 lugë çaji kripë në një enë.

I ziejmë 4 patatet dhe i shtypim.

Shtojmë 1 lugë çaji kripë, gjysmë lugë çaji biber të zi, 1 lugë çaji biber, 1.5 gota djathë të grirë dhe 1 gotë djathë të bardhë të butë dhe i përziejmë mirë.
Në fund, pasi shtuam gjysmën e një tufë majdanozi, e përziejmë me shumë sende dhe masa jonë e brendshëme është gati!

Le të hedhim në tavolinë një nga brumërat. E shtojmë salcën që kemi përgatitur në fillim në të gjitha pjesët e brumit dhe e lëmë të ushqehet në të gjithë brumin.

E shtojmë masen e përgatitur pikërisht në mes të brumit dhe e shpërndajmë në të gjithë brumin.

Le ta mbështjellim pjesën e poshtme të brumit pasi të shpërndajmë përbërësit mirë.

Pasi të mbështjellim, le ta lyejmë një fund brenda dhe rrokullisim lart. I mbështjellim 2 brumërat e tjerë dhe shkojmë në pjesën e gatimit në tigan.

E ngrohim tavën në të cilin pjekim pastën dhe shtojmë 2 lugë gjelle gjalpë dhe i shkrijmë. E vendosim brumin e parë të mbështjellë në mes të tavës dhe i mbështjellim brumërat e tjerë që kemi përgatitur përreth.

E bëjmë brumin të vendoset mirë në tavë dhe në pjesën e sipërme aplikojmë gjysmë lugë gjelle gjalpë me ndihmën e një furçe. Le të gatuajmë secilën anë të brumit në zjarr të lartë për 5 minuta dhe të ulët për 15 minuta. Le të kontrollojmë sipërfaqen nën të herë pas here me një shpatull.

Le të aplikojmë gjysmë lugë çaji gjalpë në sipërfaqen e gatuar dhe vendosim byrekun në një pjatë servirëse. Lëreni të ftohët në temperaturën e dhomës për 10 minuta.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakGjevrek me susam
Artikulli tjetërPetulla për mëngjes

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu