Gjevrek me susam

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 3 gota miell
 • 1 lugë gjelle  tharm
 • 1  vezë
 • 1/2 filxhan çaji vaj ulliri
 • 1 lugë çaji mjaltë
 • 1 lugë gjelle kripë
 • 1 lugë çaji Lajthi
 • 1.5 gota ujë

  Për më lart:

 • 5 gota ujë
 • 1 filxhan susam

Përgatitja:

Hedhni miellin në një enë të madhe.

Shkrihet tharmin në një gotë me ujë të ngrohtë.

Shtoni tharmin në miell dhe shtoni përbërësit në mënyrë që kripa e fundit të shtohet.

Vazhdoni të ziejmë derisa të gjithë përbërësit të përzihen së bashku.

Leni brumin te pushoj 30 minuta.

Vendosni 5 gota ujë dhe susam në një tigan të thellë dhe filloni të ziejë.

Ngroheni furrën në 170 gradë.

Kur brumi të pushoj , bëni rrumbullak nga brumi dhe shponi mesin me gishtin tuaj dhe leni të pushoj për 15 minuta të tjerë si topa të rrumbullakët.

Lyeni gjevreket  përmbi me ujin me susam.

Rregulloni në tepsi dhe piqni për 15-20 minuta derisa të marrin ngjyrë kafe.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakBukë misri
Artikulli tjetërByrek në tavë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu