Petulla për mëngjes

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 1 vezë
  •  1/2 lug sodë
  • 1/2 filxhan qumësht
  • 1 lugë çaji kripë
  • 1/2 pako pluhur pjekje
  • 3.5 gota miell

Për të skuqur:

  • 2 gota vaj

Përgatitja:

Merrni përbërësit përveç miellit dhe hedhëni në një enë për përzierje.

Shtoni miellin gradualisht, gatuajeni derisa të merrni një brumë të lehtë të ngjitur.

Rrokullisni brumin në një vend spërkatur me miell, preni petullat me gotë çaji.

Vendosni vajin në një tigan, ngrohni atë bukur dhe piqeni brumin tuaj derisa të skuqet, me anën e pasme.

Më pas vendoseni në një pjatë shërbyese dhe shërbejeni të ngrohtë.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakByrek në tavë
Artikulli tjetërKifle me djathë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu