Byrek shtëpije

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 500-600 g miell
  • 200 gr. djathë
  • 20 g maja
  • 50 ml vaj
  • 1 kos 200 ml
  • 50 ml ujë
  • 100 g gjalpë ose margarinë
  • 2 vezë
  • kripë
  • fara

Përgatitja:

Shkrihet majan në ujë të vakët, shtoni kos, vaj dhe pak miell, më pas kripën dhe ziejmë një brumë të lëmuar . E lini brumin të pushoj për 30 minuta. më pas përzieni dhe ndajeni në 6 topa.

Hapeni çdo top në një madhësi prej rreth 30 cm. me gjalpë të zbutur. Hedhni djath, shtoni të bardhat e vezëve dhe lyeni mirë. Përhapeni brumin mbi të gjalpin . Lini mënjanë dhe me brumrat tjera bëni të njëjtën gjë dhe përhapni njërën mbi tjetrën.

Aplikoni këtë të fundit vetëm me masë të shkrirë. Përdorni një thikë për të prerë shirita më të gjerë .

Rregulloni në një fletë pjekje.Lyeni me të verdhë veze dhe spërkat me fara.

Lëreni për 15 minuta të ngritet pak dhe piqet në 200 gradë C për 30 minuta.

Shërbeni me kos dhe qumësht të thartë.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTavë me mish e kërpudha
Artikulli tjetërRole me salcё

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu