Fileta viçi me zarzavate pikante

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 500 gr fileto viçi,
 • 500 gr patate,
 • 125 gr fasule,
 • 125 gr bizele,
 • 1 thelbë hudhër,
 • 75 gr ullinj jeshil,
 • 1/2 spec i kuq,
 • 1 lugë majdanoz,
 • 2 domate,
 • kripë,
 • Biber i zi.

Hapat:

Zieni patatet në ujë të zier me kripë për 12-15 minuta, derisa të zbuten.

Pas 7 minuta zierje të patateve, shtoni fasulet e njoma, bizelet dhe lërini derisa të zbuten.

Kullojini zarzavatet dhe lërini të ftohen në ujë të rrjedhshëm, ndërkohë, zieni mishin filetë, në një tenxhere të madhe, me 1 lugë vaj në zjarr normal për 2 minuta.

Hidhni kripë e biber të zi, kthejeni mishin dhe vazhdoni gatimin edhe për 2-3 minuta, derisa të bëhet sipas dëshirës suaj.

Priteni mishin filetë në shirita të hollë, në një tas bëni bashkë vajin e mbetur, hudhrën.

Vendosni mishin, patatet, fasulet, bizelet, ullinjtë, majdanozin dhe domatet në një enë për sallatë.

Spërkateni me salcën e përgatitur, trazojeni me kujdes dhe shërbeni të ngrohtë.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakKofsh pule me patate
Artikulli tjetërPogaçe e shpejtë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu