Gjellë me mish dhe patate

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 400 gr mish viçi,
  • 2 patate,
  • 1 karrotë,
  • 2 copa hudhër,
  • 1 lugë salcë të specave,
  • 2,5 gota ujë,
  • 2,5 lugë vaj vegjetal,
  • 2 lugë çaji kripë,
  • 1 lugë çaji biber i kuq,
  • 1 lugë çaji Biber i zi.

Hapat:

Karrotën, patatet i pastroni, i qërroni dhe preni në copa të vogla, karrotën e preni në copë ovale ndërsa patatet në kube.

Mishin e fërgoni në një tenxhere në temperaturë mesatare, përmbi ia shtoni me rend vajin, karrotën dhe vazhdoni ti fërgoni.

Pastaj ia shtoni patatet, hudhrën dhe e vazhdoni përzierjën, pas fërgimit të mjaftueshëm ia shtoni salcën, ujin, kripën, erëzat dhe e përzieni mirë.

Gjellën e lëni pak në zjarr mesatar pasi të fërgohen perimet dhe mishi mjaftueshëm e largoni nga zjarri, e servoni nëpër pjata së bashku me qepë.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakSarme
Artikulli tjetërMusaka Me Patate

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu