Musaka Me Patate

spot_imgspot_img

Përberësit :

 • 1 kg Patate,
 • ½ kg mish i grirë,
 • 5-6 kokrra qepë,
 • vaj ulliri,
 • 4-5 kokrra domate ose 1 lugë gjelle salce,
 • kripë, piper, define.

Për beshamelin:

 • gjalpë,
 • 1 lugë gjelle miell,
 • 1 gotë çaji qumësht,
 • 1 vezë,
 • djathë kaçkavall,

Udhëzime për përgatitje:

Qërojmë patatet, i lajmë dhe i presim në feta të rrumbullakëta, jo shumë të trasha. Patatet skuqen derisa të marrin pak ngjyrë. Presim qepët në formë gjysmë rrethi dhe i skuqim në zjarr të avashtë. Hedhim dhe domatet e qëruara në copa kubike, pak salcë dhe mishin e grirë dhe vazhdojmë i përziejmë. Përzierjes i shtojmë kripë, piper dhe fletët e dafinës.

Shtrojmë në tavë një shtesë me patatet e skuqura dhe gjysmën e qepës. Vendosim dhe një shtresë tjetër me patate dhe pjesën e ngelur të qepës dhe shtresën e fundit me patate.

Skuqim miellin me gjalpë, shuhet me qumësht, përzihet mirë derisa të marrë valë. Hedhim pak kripë dhe e lejmë masën që të trashet. E heqim nga zjarri dhe e lejmë të ftohet pak dhe e përziejmë me vezë. Beshameli i përgatitur e vendosim mbi musaka dhe i hedhim djathë kaçkavall. Tava vihet në furrë për tu pjekur për 30 minuta.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu