Gjellë me qofte

spot_imgspot_img

Perbersit:
gjysme kg mish
1 qepë
3 lugë miell misri
1 lugë të çajit Biber i zi
1 lugë të çajit qimnon
gjysmë luge karbonat
1 lugë kripë
1 vezë.

Pergatitja:
Të gjithë përbërësit e qoftës i derdhni në një enë dhe i përzieni.
Nga kjo glazurë formoni qofte dhe i fërgoni në tigan me pak vaj.
4-5 patatate i preni në copa të vogla dhe i fërgoni në atë tigan.
4 speca i preni në copa të vogla dhe i vendosni në tigan.
2 domate i qërroni dhe i preni në copa të vogla, të gjithë përbërësit i derdhni në një tenxhere.
Në tenxhere e shtoni pak ujë të vluar dhe vajin vegjetal.
Gjellën me qofte e pjekëni me kapak gjysmë të hapur rreth 7-8 minuta.

Ju bëftë mirë!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTopa të patateve me sos
Artikulli tjetërMish pule me sos

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu