Gogla mishi në salcë domatesh

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 500 g mish të bluar
 • salcë domatesh
 • 500 ml domate të kulluara
 • 1 qepë (grijeni imët)
 • 1 lugë miell
 • 4 lugë vaj
 • 1 filxhan oriz (rreth 50 g)
 • 1 karotë e madhe e grirë në rende
 • 1 kungulleshë (e grirë në rende dhe e kriposur që të lëshojë ujë)
 • kripë, piper mëlmesa
 • 1 vezë.

Përgatitja

Përgatitja për salcë: në vaj fërgoni qepen dhe shtoni një lugë miell

Fërgoni rreth një minute dhe shtoni domaten e grirë. Shtoni rreth 300 ml ujë. Qitni kripë dhe prisni që salca të vlojë. Ndërkohë, përgatitni goglat e mishit

Në enë qitni të gjithë përbërësit (kungulleshën më parë kullojeni) dhe përzieni mirë

Në salcën e zier shtoni një nga një goglat e mishit të madhësisë së arrave

Kur salca sërish të vlojë, zvogëlojeni zjarrin dhe zieni në zjarr mesatar rreth pesëdhjetë minuta.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakGullash pak më ndryshe
Artikulli tjetërPatate të ziera

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu