Gullash pak më ndryshe

spot_imgspot_img

Përbërësit :

 • 600 gr mish viçi,
 • 4 patate,
 • 100 gr proshutë të tymosur,
 • 4 speca të gjelbër,
 • 1 spec djegës,
 • 1 qepë,
 • 2 lugëza mëlmesa,
 • 1 lëvore limoni,
 • 1 lugë gjelle piper i kuq,
 • 4 thelpinj hudhre,
 • 1 lugëz qimnon,
 • 100 ml verë e bardhë,
 • vaj,
 • kripë dhe piper i zi.

Pëgaditja:

Për të gatuar këtë gjellë, më së miri do të ishte, që mishi të marinohej gjatë gjithë natës.

Në një enë të thellë hidhni një miks mëlmesash, qimnonin dhe piperin e kuq të bluar. Shtoni hudhrën e shtypur dhe lëvoren e grirë në rende të një limoni, specin djegës të grirë imët dhe vajin.

Kriposeni e piperoseni.

Në këtë përzierje vendosini copat e mishit të prerë në kubikë. Le të qëndrojnë aty për 12 orë.

Në enën e lyer me yndyrë vendosini copat e proshutës, një rend patate, qepën dhe specat.

Kriposini e më pas tek ena shtoni gjysmën e mishit bashkë me mëlmesat ku ka qëndruar gjatë natës.

Sipër mishit vendoseni pjesën e mbetur të qepës dhe mishit.

Spërkatini me vaj dhe enën vendoseni në furrën e parangrohur në 200 gradë për 1 orë.

Pastaj tavën largojeni nga furra e shtojani verën e bardhë bashkë me 400 ml ujë.

Vazhdojeni pjekjen edhe për 30 minuta të tjera në temperaturën e njëjtë.

Shërbejeni me oriz. / Emathja.com

© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakPulë me kërpudha
Artikulli tjetërGogla mishi në salcë domatesh

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu