Gullash me mish viçi e makarona

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 700 gr mish viçi,
  • 100 gr përshutë,
  • 1 kokë qepë,
  • 200 gr kërpudha,
  • 5 tranguj mesatar,
  • 1 gjethe dafine,
  • 2 lugë pure domatesh,
  • 1 lugë miell,
  • 1 decilitër ajkë,
  • 400 gr makarona.

Hapat:

Mishi i viçit, përshuta, trangujt priten në shkopinj ndërsa qepa dhe kërpudhat priten në katrorka.

Makaronat zihen në ujë me kripë e pastaj kullohen, në pak vaj e fërgojma qepën dhe përshutën dhe pastaj shtohen mishi dhe kërpudhat dhe fërgohen derisa mishit të ndërrojë ngjyrë.

Pureja e domateve përzihet me pak ujë dhe derdhet përmbi mish, shtohet gjethja e dafinës dhe erëza sipas shijës. Fërgohet duke shtuar ujë kohë pas kohe, derisa të zbuten të gjithë përbërësit.

Nga fundi hedhet pak miell me qëllim që të fitohet dendësia e dëshiruar.

Në ushqimin e gatshëm përzihet ajka dhe ushqimi shërbehet me makarona të zier.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu