Kek i kripur

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 4 copë vezë
 • 1/2 filxhan çaji vaj
 • 3 lugë miell misri
 • 1 lugë çaji kripë
 • 1.5 gota miell
 • 1 pako pluhur pjekje
 • 1/2 filxhan qumësht
 • 1/2 filxhan kos
 • 1/2 filxhan djath gjizë
 • 1 gotë çaji djathë
 • qepë pranverore
 • 1 pako kopër
 • Pako 1/2 nenexhik

Përgatitja:

Pasi të keni rrahur vezët derisa të shkumëzohen në një enë të thellë, shtoni vajin dhe vazhdoni të përzieni.

Shtoni miellin e misrit, kripën, miellin, pluhurin për pjekje dhe përzieni derisa të merrni një përzierje të trashë. Shtoni qumështin në përzierje, pastaj shtoni  kosin dhe rrihni përsëri.

Shtoni djathin gjizë, djathin , qepën e pranverës, koprën dhe nenexhikun e freskët dhe përzieni.

Derdhni brumin në tepsin e lyer me yndyrë dhe piqeni në 185 gradë për 40 minuta, preni në feta dhe shërbejeni. Shijoni vaktin tuaj.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakGjevrek me perime ideale për syfyrë
Artikulli tjetërKifle me kripë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu