Kifle kafkasi

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 4 gota miell
 • 1.5 gota ujë të ngrohtë
 • 1 lugë çaji kripë
 • 1 lugë çaji shafran i Indisë
 • 1 lugë çaji xhenxhefil (opsionale)
 • 2 lugë çaji maja të menjëhershme
 • 1 lugë çaji pluhur për pjekje
 • 1⁄2 lugë çaji koriandër
 • 1 lugë çaji kanellë
 • 1 e verdhë veze (për mbi)
 • 1 lugë vaj ulliri (mbi)
 • 1 lugë çaji pekmez (për mbi)

Përgatitja:

Së pari, ne përziejmë përbërës të thatë (miell, erëza, etj).

Hapim mesin e përzierjes së miellit, shtojmë përbërësit e lëngshëm dhe fillojmë të ziejmë. Pasi të sigurohemi që përbërësit janë përzier mirë, lëmë të fermentohet për 1 orë.

Pastaj e gatuajmë edhe një herë (mjafton ta kthejmë një herë ose dy herë me dorë) dhe e ndajmë në 6 pjesë të barabarta dhe e ndajmë në enë, më pas e fermentojmë për gjysmë ore tjetër.

Ne aplikojmë sipërm pekmez, vaj ulliri dhe vezët dhe e gatuajmë për 15-20 minuta në furrën e cila ishte parangrohur në 180 °C.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakKifle me kripë
Artikulli tjetërPide Italiane

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu