Pide Italiane

spot_imgspot_img

Përbërësit:

Për brumin:

 • 500 gram miell
 • 1 pako peciv
 • 200-250 ml. ujë
 • 1 lugë çaji kripë
 • 1 lugë çaji sheqer

Për mbushje :

 • 350 gramë mish viçi i grirë
 • 1/2 copë qepë
 • 2 thelbinjë hudhër
 • 1 lugë çaji kripë
 • 1 lugë çaji piper i zi
 • 100 gramë djathë mocarela
 • 5-6 fletë borzilok i freskët
 • 1 lugë gjelle paste domate
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri

Përgatitja:

Përgatitja e brumit:

Hedhni miellin në një tas të madh.

Shtoni përbërës të tjerë dhe shtoni ujin ngadalë.

Mblidhni brumin derisa të gjithë përbërësit të përzihen dhe të gatuhen.

Mbulojeni atë me një leckë të lagur dhe e lëmë të pushoj

Përgatitja e mbushjes:

Vendoseni furrën në 170 gradë.

Pritini qepët në kube.

Ngrohni vajin e ullirit në tigan dhe skuqni qepët. Shtoni hudhrat dhe vazhdoni të piqni derisa qepët të zbuten.

Shtoni mishin e grirë dhe kur të ndryshojë ngjyrën, shtoni kripë, piper dhe domate dhe vazhdoni gatimin.

Shtoni borzilok të freskët dhe hiqeni nga zjarri.

Hapni brumin e pushuar me ndihmën e një rrotullimi të vogël me pak miell.

Kujdesuni që ta hapni në formë të rrumbullakët dhe të mbushni një copë në formë gjysmë hëne me masën me mish . Shtoni djathin mocarela dhe mbylleni  brumin . Mblidhni skajet e brumit me ndihmën e një piruni.

Hedheni në tepsi me letër të lyer me vaj. Gatuani për 15-20 minuta nën kontroll.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakKifle kafkasi
Artikulli tjetërBukë misri

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu