Kulaç të butë

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 1.5 gota qumësht i ngrohtë
  • 1 filxhan vaj
  • 1 gotë çaji uji mineral
  • 2 lugë sheqer i pluhur
  • 1 lugë çaji kripë
  • 1 pako maja e thatë
  • 4 – 4,5 gota miell

Për më lart:

  • 1 një të verdhë veze
  • 2 lugë fara

Përgatitja

Hedhni qumështin e ngrohtë, sheqerin pluhur dhe majanë e thatë në një enë dhe rrihni mirë.

Pastaj shtoni vajin dhe pluhurin për pjekje dhe përzieni mirë. Filloni të shtoni miell pak nga pak., pastaj shtoni kripën.

Filloni të gatuani brumin tuaj deri sa të bëni një brum të butë që nuk ngjitet në duart tuaja.

Pastaj mbuloni brumin me një lecka. Lëreni të pushoj  në temperaturën e dhomë për 30 minuta.

ngjeshëni mirë brumin dhe formoni pogaca ,lyeni me të verdhën e vezes. Spërkateni me fara .

Piqeni në furrë të nxehur në 180 gradë për 25-30 minuta derisa të marrin ngjyrë kafe të artë. hiqeni dhe leni të  pushoni në temperaturën e dhomës.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu