Bukë për iftar me 4 llojë mielli

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 150 gram miell të tërshërës
 • 300 gram miell thekre
 • 80 gram niseshte patatesh
 • 50 gr miell misri
 • 1 pako maja të menjëhershme
 • 200 ml ujë
 • 100 ml qumësht
 • 2 lugë mjaltë
 • 1⁄2 gotë vaj ulliri
 • 1 vezë
 • 1 gotë çaji tërshërë
 • 1 lugë gjelle kripë

Përgatitja:

Përzieni miellin e thekurit, e tërshërës, majanë, niseshten e patates dhe miellin e misrit në një enë të madhe.

Shtoni përbërësit e tjerë përveç tërshërës dhe i zieni derisa të arrijnë një qëndrueshmëri homogjene.

Rrokullisni brumin në të katër anët dhe vendoseni në një tigan, të lyer me vaj ulliri. Mbulojeni me cellofon shtrirje dhe lëreni të fermentohet. Nxejeni furrën 180 gradë.

Kullojeni brumin e thartuar dhe vendoseni përsëri në enë. Prisni edhe 20 minuta të tjera dhe shtoni të verdhën e vezëve dhe tërshërës.

Kontrolloni dhe gatuajeni për 30-35 minuta.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakBukë e butë me qumësht
Artikulli tjetërKulaç të butë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu