Lepur me Domate

spot_imgspot_img

Këshillë: Lepuri me domate eshte nje pjate e dyte e shijshme, qe mund te shoqerohet  me pilaf dhe se fundmi me nje sallate frutash maqedonia.

Përbërësit:
1 lepur
300gr domate te qerruara
1luge majdanoz i grire
1 thelb hudher
1gjethe dafine
1 gote vere e bardhe e thate
20gr gjalpe
80gr proshute crudo
vaj ulliri, kripe dhe piper

Udhëzimet:
Lajme lepurin dhe e fshijme me leter kuzhine. Ne nje tenxhere te gjere dhe te thelle hedhim 3luge vaji dhe gjalpin e me pas  skuqim ne te hudhren e qerruar dhe te shtypur. Bashkojme lepurin dhe e skuqim lehte ne te gjitha anet. Ne fund si te kete marre faqe e shuajme me vere dhe e leme te avulloje.
Shtojme dafinen, domatet e prera ne kubike jo shume te vegjel, proshuten e ndare ne shirita. Kripim, lyejme me piper dhe leme te zjeje perreth 1 ore e 30′
Kontrolloni qe lengu te mos thahet, nese eshte e nevojshme shtoni pakez uje here pas here. Kur te kete perfunduar zjerrrja e zbukurojme me majdanoz.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTavë Tetove
Artikulli tjetërLakra me Mish te Terur

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu