Llokuma të lehtë

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 1 vezë
  • 1 filxhan kos
  • 1⁄2 gotë çaji vajë
  • 1.5 lugë çaji kripë
  • 1 pako pluhur për pjekje
  • 3.5 gota miell

Përgatitja:

Thyjeni vezën thellësisht në një enë, shtoni vaj, kos, kripë, pluhur për pjekje dhe miell në krye dhe gatuajeni mirë. Ju do të merrni një paste me konsistencë.

Ndani brumin që keni përgatitur në 5 pëlhura të barabarta dhe rrotulloni secilen në banakun e shërbimit.

Pritini brumin që keni hapur në katror me një thikë dhe skuqni të gjithë brumin në një tigan të thellë, ku shtoni shumë vaj dhe skuqeni thellësisht vajin nga të dy anët.

Shërbejeni të ngrohtë ose të ftohtë.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakSupe pule
Artikulli tjetërBrinjë qengji të fërguar me erëza

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu