Mish pule i butë dhe shumë i shijshëm

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 6 copë kofsha pule
 • 200 gram domate qershi
 • 1 lug piper i kuq
 • 1 qepë e kuqe mesatare
 • 2 thelpinjë hudhër
 • 1 lug rozmarinë
 • 4 lugë vaj luledielli (vaj ulliri sipas dëshirës)
 • 1/2 lugë çaji mjaltë
 • 1 lugë çaji kripë
 • 1 lugë çaji trumzë
 • 1/2 lugë çaji qimnon
 • 1/2 lugë çaji piper i zi
 • 1/2 lugë çaji xhenxhefil
 • 1/2 lugë çaji pluhur djegës

Përgatitja:

Për përzierjen e marinimit; Vendosni vajin e lulediellit në një enë të thellë përziejini me  mjaltë, kripë, trumzë, qimnon, piper të zi, piper të zi, specin, xhenxhefil dhe pluhurin djegës.

Vendosni kofshat  e pulës që keni larë me shumë ujë dhe tharë me leter në përzierjen për marinimin që keni përgatitur dhe vendosni në tepsi.

Vendosni domatet  qershi që keni larë dhe kulluar ujin e tepërt në tepsi. Preni qepën e kuqe në unaza dhe shtoni në tepsi ,pastaj  hudhërën e prer  dhe rozmarinën.

Piqeni në furrë të parangrohur 200 gradë për 40-45 minuta dhe ndajeni me të dashurit tuaj ngrohtësisht.

 


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakSpeca dollma të mbushur
Artikulli tjetërKrah pule të rreshkura

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu