Speca dollma të mbushur

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 10 copë speca dollma
 • 250 gram viçi të grirë
 • 1/2 filxhan çaji oriz
 • 1 qepë mesatare
 • 1 domate të mëdha
 • 1 lugë çaji nenexhik
 • 1 lugë çaji kripë
 • 1/2 lugë çaji piper i zi

Për salcën:

 • 1 lugë gjelle gjalpë
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 lugë gjelle paste domate
 • 2 gota ujë të nxehtë
 • 1/4 lugë çaji kripë

Përgatitja:

Për të përgatitur masën e brendshëm të specave të mbushur me mish; Grini qepën  dhe domaten e madhe me anën e hollë të rendes.

Vendosni orizin ,mishin e grirë, domaten e grirë, qepën e grirë, nenexhikun, kripën dhe piperin dhe përzieni për një kohë të shkurtër

Pritini rrjedhjet e specave me zile në formë të rrumbullakëta për të përdorur mbushjen si kapak gjatë gatimit.

Pritini me kujdes pjesët thelbësore në pjesën e mesme me majën e një thike të mprehtë.

Mbushni specat që keni larë dhe tharë në shumë ujë me masën e që keni përgatitur pasi të keni kripur lehtë sipas dëshirës tuaj. vendosni 1 cm secilën larg na njëra tjetra.

Rregulloni specat e mbushur që keni përgatitur drejt  në një tenxhere. Mbuloni specat  pa i shtypur me kapak.

Për salcën:  Përzieni salcën e domates me vaj ulliri, kripë dhe ujë të nxehtë, më pas hedhni në një tenxhere në një enë të veçantë.

Shtoni gjalpin, e prerë  në copa të vogla, në salcën  e domates .

Pasi të keni gatuar për rreth 30 minuta në nxehtësi të ulët në tenxhere me kapakun e mbyllur,heqeni nga zjarri.

Dekoroni me pastën e nxehtë të domates.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu