Musaka klasike

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 1.5 kg patate
 • 500 g mish pule pa kocka
 • 250 g proshutë
 • 2  qepë
 • 350 g djathë të fortë
 • 3 lugë vaj

Erëza mishi:

 • 1 lugë çaji kripë
 • pak piper
 • biber djegës

Për patatet:

 • 2 kripë
 • pak

Për mbi:

 • 3 vezë
 • 250 g salcë kosi
 • Një biber djegës

Përgatitja:

Qëroni patatet, lajini dhe prerë në unaza të hollë. Vendoseni në një enë dhe shtoni kripë dhe piper. Pritini mishin e bardhë në shirita rreth 1 cm të trashë. Pritini djathin e fortë në copa të holla dhe pritini proshutën në copa më të vogla. Patatet dhe djathi duhet të ndahen në dy pjesë.

Tani merrni një tigan më të thellë, pastaj shtoni qepën dhe proshutën, pastaj hidhni pak vaj. , pastaj shtoni mish të bardhë dhe ziejini për rreth 10 minuta, duke e trazuar shpesh. Para përfundimit të zierjes, shtoni kripë, piper dhe spërkateni me pak spec djegës të grirë.

Ndizni furrën të nxehet në 200 gradë. Përgatitni një tav të mesme, më të thellë, pastaj shtoni vaj në fund të taves dhe rregulloni gjysmën e sasisë së patateve. Vendosni mbi të mishin e  të zierë dhe më pas mbulojeni me copa djathi. Tani përhapeni pjesën tjetër të patateve dhe djathit mbi mish.

Përgatitni salcën, rrihni vezët me pirun, pastaj shtoni salcë kosi dhe rrihni mirë. Derdhni  mbi patatet dhe djathin dhe spërkateni me pak spec djegës. Vendosni musaken të piqet në 200 gradë dhe piqet për rreth 40 minuta, d.m.th. deri sa të skuqet bukur.

Shërbeni të ngrohtë me një sallatë me domate, lakër, ose sipas dëshirës.

 


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakFasule me mish
Artikulli tjetërGullash me suxhuk

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu