Gullash me suxhuk

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 •  700 g suxhuk të tymosura
 •  1-1,5 kg patate
 • 3-4 qepë më të mëdha
 • 2 karrota më të mëdha
 • fletë majdanozi
 • 2 gjethe gjiri
 • 2 lugë të plota biber të kuq
 • 2 lugë  kripë
 • 2 lugë të plota veget
 • 0.5 lugë çaji piper djegës
 • 2-3 lugë vaj
 • 1 dl lëng domate
 •  8 dl ujë, nëse është e nevojshme

Përgatitja:

Qëroni dhe lani patatet, qepët dhe karotat. Pastaj preni patatet në kube të mëdha, karrota në unaza më të mëdha, dhe qepën në kube të vogla. Lani suxhukun me ujë të ngrohtë, pastaj hiqni mbështjellësin dhe prerë në unaza të mëdha. Vendosni suxhuk, karrota dhe qepë në një tenxhere të madhe, derdhni disa lugë vaj mbi to dhe skuqini për pak minuta duke i trazuar.

Pastaj shtoni disa lugë ujë dhe ziejini për rreth 10 minuta.

Pastaj spërkateni me biber të kuq dhe përzieni shpejt në zjarr. Pastaj shtoni patatet e grira, pastaj derdhni lëngun e domates dhe derdhni në ujë në mënyrë që gjithçka të mbulohet pak me ujë.

Shtoni erëza dhe tani përzieni gjithçka mirë dhe prisni që zierja të ziejë.

Gatuani mbi zjarr të ulët, të mbuluar, për rreth 35-45 minuta, ose derisa perimet të jenë të buta. Nuk duhet të përzihet gjatë gatimit, dhe nëse është e nevojshme të shtoni pak më shumë ujë të ngrohtë, atëherë thjesht shkundni gjellën.

Kur zierja të jetë gatuar, spërkateni sipër dhe dekorojini me majdanoz

Shërbejeni të ngrohtë me një sallatë lakër, me qumësht të thartë, ose me një sallatë tjetër nëse dëshironi.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakMusaka klasike
Artikulli tjetërGjellë e shijshme me mishë qengji

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu