Nuggets në kushte shtëpie

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 500 g copa pule
  • 1 shishe ujë mineral
  • 5 lugë miell
  • 4 copë vezë
  • 3 gota drithëra të mëngjesit
  • 1 lugë çaji kripë
  • 1 lugë çaji piper i zi
  • 5 gota vaj

Përgatitja:

Zhytni copat e pulës  në ujë mineral dhe lërini në frigorifer për 15-20 minuta.

Merrni drithërat e mëngjesit në një procesor ushqimi dhe përzieni me kripë dhe piper.

Thyejeni vezët në një enë dhe rrahini. Vendosni miellin në një  enë dhe në një enë tjeter drithërat

Vendosni vajin  në zjarrë dhe ngrohni.

Thithni copat  e pulës në miell, vezë dhe më së fundmi në drithëra

Në një tigan të ngrohur mirë dhe të skuqur, skuqeni derisa të skuqet në mënyrë të barabartë.

Shërbeni duke hequr vajin e  tepërt në një  leter kuzhine .


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakKrah pule të rreshkura
Artikulli tjetërSalmon furre

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu