Pite me mish

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 650 g Petë
  • 600 g mish
  • 400 g qepë
  • 1 dl vaj
  • 2 çaji krip
  • 1 çaj piper
  • vaj

Përgatitja:

Së pari, qëroni qepën dhe preni në kube të vogla.

Më pas vendosni mishin e grirë në një tigan më të thellë dhe derdhni vaj, dhe ziejini në një temperaturë mesatare, duke e trazuar për rreth 3-4 minuta, në mënyrë që mishi të jetë skuqur.

Pastaj shtoni qepën, kripën dhe piperin dhe vazhdoni të ziejni, duke i trazuar për rreth 5-10 minuta.
Ndizni furrën të nxehet në 200 gradë.

Tani merrni një tepsi të rrumbullakët më të thellë dhe më të madhe dhe derdhni 2 lugë vaj në fund, pastaj shpërndani pjesën e poshtme dhe skajet e tepsis në mënyrë të barabartë.

Së pari vendosni 2 kore të zbrazëta në pjesën e poshtme të tepsis dhe lërini skajet e kores nga tabaka.

Tani vendosni rreth 2-3 lugë të plota mishi të grirë dhe shpërndani në mënyrë të barabartë në tepsi Tani derdhni 4-5 lugë vaj sipër mishit dhe më pas vendosni skajet e kores që ishin jashtë tepsis në tepsi dhe shtypni lehtë.

Kështu që vazhdoni të rregulloni një kore tani, pastaj vendosni mish në secilën kore dhe derdhni sipër vaj , dhe vendosni skajet e kores në tepsi pas njërës kores tjetër dhe shtypni lehtë.

Në fund, vendosni 2 kore të zbrazëta në fund , përkulni skajet e kores dhe vendoseni në një tepsi. lyeni me vaj. Vendoseni burekun të piqet. Piqeni në 200 gradë për rreth 40 minuta, domethënë, derisa të skuqet bukur .

Shërbeni burekun me mish të ngrohtë me një sallatë domate, me qumësht të thartë, kos, ose sipas dëshirës.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakSupë me karrotë
Artikulli tjetërPatate me mish të bluar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu