Kifle me djathë

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 30 gram tharm buke
 • 1 lugë gjelle sheqer pluhur
 • 1 filxhan qumësht i ngrohtë
 • 1 gotë çaji vaj
 • 1 e bardhë e vezës
 • 1 lugë çaji kripë
 • 1 gotë çaji ujë
 • 3.5 gota miell
 • 1 filxhan djathë

Për  sipër:

 • 1 të verdhë veze
 • 2 lugëm susam

Përgaditja:

Përzieni tharmin e bukës, sheqerin pluhur dhe qumështin e ngrohtë në një enë të madhe përzierës derisa tharmin i bukës dhe sheqeri të shpërndahen mirë.

Shtoni vaj, të bardhën e vezes, kripë dhe ujë dhe përzieni përsëri.

Pasi të keni shtuar miellin, gatuajeni derisa të merrni një brum që nuk ngjitet në dorë. Lëreni të pushoj  për 30 minuta.

Nga brumi formoni topa të vogël me madhësi të vezëve dhe hapni ato në një rreth në banakun me miell dhe hapeni brumin  me  gishta.

Vendoseni djathin  drejt këndit të brumit dhe mbylleni në mes të brumit. Pritini gjysmën tjetër të brumit të lirë me thikë në mënyrë që masa të mos hapet.

Pasi të keni mbuluar pjesën e prerë mbi pjesën e mbyllur, shtrini atë në gjysmë hëne  dhe vendoseni në tepsi.

Shtoni të verdhën e vezës dhe farat e susamit në to dhe piqini në furrë 180 gradë për 20 minuta.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakPetulla për mëngjes
Artikulli tjetërKrelan me perime

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu