Pilaf me mish qengji

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 1/2 filxhan vaj
  • 2 lugë gjalpë
  • 2 copë qepë
  • 5 karrota të mesme
  • 400 gramë mish qengji kub
  • 3 gota oriz
  • 2 thelpinjë  hudhër
  • 4,5 gota ujë të nxehtë
  • 1/2 lugë çaji kripë
  • 1 lugë çaji piper i zi

Përgatitja:

Shkrihet gjalpi me gjysmë gote vaj ..

Shtoni qepën e copëtuar dhe skuqeni derisa të karamelizohet lehtë.

Shtoni mishin e prer në kube në tigan dhe skuqeni derisa të fërgohet

Shtoni karotat e grira dhe përzieni, pasi mishi të jetë skuqur dhe përzieni.

Kur karotat të jenë të buta, shtoni orizin dhe skuqeni për 3 minuta.

Pasi të keni shtuar ujë, kripë dhe piper, përzieni dhe vendosni 2 koka hudhër në mes të orizit, shtypni butësisht dhe mbyllni kapakun.

Gatuani në nxehtësi të ulët për 5 minuta, gatuajeni në nxehtësi të ulët për 10 minuta.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakPatate me kërpudha në furrë
Artikulli tjetërPilaf me kofsha pule

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu