Patate me kërpudha në furrë

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 5 kërpudha
  • 4 patate
  • 2 lugë gjalpë (të shkrirë)
  • 1 lugë çaji kripë
  • 1 lugë çaji biber të zi të trashë
  • 50 gram djathë
  • 50 gram kaqkavall
  • 4-5 kapar turshi

Përgatitja:

Nxehni furrën në 165 gradë.

Nëse dëshironi, mund të pastroni lëvoren e kërpudhave me një leckë të lagur të pastër ose butësisht zhvishem nga jashtë.

Pritini trashë. Qëroni patatet dhe qëroni në të njëjtën madhësi si kërpudhat.

Vendosni patatet dhe kërpudhat në një enë dhe përzieni gjalpin e shkrirë, kaparin turshi, kripën dhe biberin.

Vendosni patatet dhe kërpudhat në një enë pjekje të qëndrueshme ndaj nxehtësisë. Piqeni në furrë për 25-30 minuta.

Largojeni nga furra dhe vendosni mbi të djathin dhe kaqkavallin. Piqeni përsëri.

Vazhdoni gatimin derisa djathi të shkrihet dhe patatet të jenë të buta.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakPulë në tavë
Artikulli tjetërPilaf me mish qengji

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu