Pilaf

spot_imgspot_img

Përbërësit:
3 gota oriz
6 gota ujë
1 filxhan vaj
1 lugë gjelleje kripë
1 grusht fide per supë sipas dëshirës
Biber i zi

Përgatitja:
Një grusht fide e skuqim në vaj, pastaj ia shtojmë orizin e larë me ujë të nxehtë dhe i fërgojmë të dyja për afër 3 min. Pastaj ia shtojmë ujin e vluar, kripën dhe biberin. E mbyllim kapakun e tenxheres, e ndalim pllakën e stufës, dhe nuk hapim kapakun për së paku 20 min. Pilafi zihet për gjysmë ore. Servohet me kos, mishëra dhe perime të llojllojshme.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTave me Domate dhe Patellxhan
Artikulli tjetërDomate te Mbushura

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu