Pite e lehtë

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 1.5 kg patate,
  • ½ gote miell misri (gota 250ml),
  • ½ gote miell,
  • ½ gote vaj,
  • ½ pluhur për pjekje,
  • 2 vezë,
  • kripë,
  • piper i zi.

Hapat

Patatet i qerojme, grijme ne rende.

Furren e nxehim ne 180 grade dhe ne te veme taven e lyer me vaj te te nxehet.

Perzijme perbersit si patatet e grira ne rende,shtojme vajin,vezet e tundura,miellin e misrit dhe te grurit,pluhurin per pjekje dhe te gjitha bashke te perziera mire i qesim ne taven e me vajin e ngrohur ne max.

Shtrijme masen shpjete dhe pjkeim ne 180 grade per 30 minuta.

Pas pjekjes presim ne katrorka dhe servojme me kos.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu