Pogaçëza me përshutë

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 500 gr miell,
 • 2 vezë,
 • 2 patate,
 • 150 gr përshutë,
 • 100 gr gjizë,
 • 1/2 tharmë,
 • 1 lugë e çajit sheqer,
 • 90 gr gjalpë,
 • 1 decilitër ajkë,
 • 2 decilitra qumësht,
 • 4 decilitra ujë,
 • kripë.

Hapat:

Në një enë e derdhim qumështin e vakët, sheqerin dhe 1 lugë miell.

Të gjitha i përziejmë dhe i lëmë në vend të ngrohtë për të ardhur, patatet zihen dhe shtypen ndërsa përshuta pritet imët.

Në enë të veçantë bashkohen gjysma e miellit, tharmi i ardhuri gjalpi, vezët, gjiza, pureja e patateve dhe ajka.

Hedhet kripë sipas shijës, e pastaj gradualishtë shtohet miellin i mbetur dhe ngjishet me dorë, derisa brumi të fillojë të ndahet nga gishtërinjtë.

Brumi i ngjeshur lihet për të ardhur, pastaj t’hollohet në çdo të dytin rreth nga brumi vendoset pak përshutë e imtësuar, përshuta mbulohet me rrethin e zbrazët nga brumi dhe skajet shtypen pak me gisht, për t’u ngjitur më mirë.

Pogaçëzat e përgatitura fërgohen në vaj të nxehtë nga të dy anët, derisa të skuqen.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakPite e lehtë
Artikulli tjetërMufina me përshutë dhe speca

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu