Pite me Kerpudha

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 500 gr petë për pite,
 • 2 copë preshë,
 • 400 gr kërpudha,
 • 1,5 decilitra vaj,
 • 4 vezë,
 • 2 decilitra ajkë,
 • 1 Pluhur pjekje,
 • 3 decilitra qumësht,
 • melmesa,
 • Biber i zi,
 • Rigon.

Hapat

Preshi pritet në rrathë ndërsa kërpudhat priten në rriska.

Në pak vaj kaurdiset preshi me qëllim që të zbutet, e pastaj shtohen kërpudhat, mëlmesa të përziera, biberi i zi dhe rigoni, të gjitha kaurdisen derisa të zbuten kërpudha dhe derisa të shterët lëngu i tepërt.

Secila petë paloset në formë trekëndëshe, spërkatet me vaj, lyhet me mbushje nga preshi e kërpudhat dhe pastaj peta mbështillet.

Petët punohen në formë të rrumbullakët në atë mënyrë që të fitohet pamje e trëndafilit.

Kollpitet e vogla në formë trëndafili renditen njëra pas tjetrës në tavën e lyer me vaj dhe piqen, derisa të skuqen, në furrën e nxehtë në temperaturë 200 gradë celsius.

Në enë të veçantë tunden vezët, qumështi, pluhuri për pjekje dhe ajka. Kur kollpitet të jenë gjysmë të pjekura, derdhet mbi to përzierja e përgatitur dhe kthehen sërish në furrë për t’u pjekur përfundimisht.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakSalcë e kombinuar me perime
Artikulli tjetërSalcë tarator

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu