Pite me spinaq

spot_imgspot_img

Përbërësit:

Për brumin:

 • 6 gota miell
 • 2 lugë uthull rrushi
 • 2 lugë vaj ulliri
 • 2 gota ujë

Për masën e brendshëme të burekut:

 • 600 gramë spinaq
 • 100 gramë djath gjizë
 • 1 lugë çaji kripë
 • 1/2 lugë çaji piper i zi

Për më lart:

 • 3 lugë vaj ulliri
 • 2 lugë kos

Për të lyer petët:

 • 1.5 gota vaj ulliri (gjalpi i shkrirë sipas dëshirës)

Pergatitja:

Vendosni miellin  në një enë të thellë. Spërkatni me kripë dhe hapni mesin me majat e gishtave si pishina.

Shtoni  uthullën e rrushit, vajin e ullirit dhe pak ujë, filloni të bëni brumin duke shtuar miellin e mbetur në skaje

Lëni të pushoj brumin që keni  gatuar për 30 minuta në temperaturën e dhomës

Për të përgatitur masën e brendshëm të pites; preni imët spinaqin. Fërkojeni me shtimin e kripës dhe piperit. Përzieni me shtimin e djathit të gjizës. Shtoni një sasi të vogël uji sipas dëshirës.

Ndani  brumin në trembëdhjetë topa të barabarta.

Vendosni vajin e ullirit në pjesën e sipërme të tepsis, sa më të hollë, me ndihmën e një kutie rrotulluese.

tolloni topat e brumit nje nga një

Shtroni shtresën e brumit të përbërë nga 6 petë në tepsi. ngjitëni skajet pak. Shpërndani masën e brendshëm të spinaqit në mënyrë të barabartë.

Mbulojeni me kujdes me një shtresë brumi prej 7 shtresave të brumit.

Përhapni kosin të rrahur me vaj ulliri në piten e përgatitur dhe piqeni në furrën e parangrohur 180 gradë për 40-45 minuta. Pasi të keni pushuar pten e nxehtë nga furra, preni atë në feta .

 


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu