Pogaçe e shpejtë

spot_imgspot_img

Përbërësit:

500 g miell
1 qese pluhur pjekje
3 lugë vaj
1 lugë çaji kripë
1 vezë
1e verdhë veze
1 e bardhë vez për veshje
pak kripë të trashë për të spërkatur

Përgatitja:

miellin me pluhurin për pjekje. Vendosni gjysmën e tij në një tas, dhe përzijeni, shtoni vezë dhe të verdhën e vezëve, vajin dhe kripën dhe përzieni me ujë. Lëreni tortën të pushojë për 10 minuta. Përzieni brumin. Merrni një fletë pjekje më të madhe dhe vendosni letër pjekje në të. Vendoseni bukën në letër pjekjeje dhe butësisht formoni një rreth më të hollë me duart tuaja. Prisni pak me pirun.

Lyeni me të bardhë veze dhe spërkateni me kripë të trashë. Piqeni në furrë të parangrohur në 220 gradë për 20 minuta. Të bëftë mirë.

Lëreni të pushoj .


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu