Pulë me kërpudha

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 500 g mish të bardhë
 • 500 g kërpudha
 • 1 kokë më e madhe qepë
 • 2 hudhra
 • 1 karotë më e madhe
 • 1 lugë erëza
 • piper nëse dëshironi
 • 2 lugë salcë kosi

Për bashkangjitje:

 • 200 g oriz
 • 1 lugë çaji shafran i Indisë
 • 1 lugë çaji erëza

Përgatitja:

Pritini qepën së bashku me hudhrat dhe karotat (të grumbulluara). Kafërdisni.

Në një tas tjetër përgatisni mishin e bardhë. Ndani atë nga kockat preni në biftekë më të vegjël.

Rrotulloni secilën copë në miell dhe vendosni mbi një qepë.

Derdhni mishin në një enë me një gotë uji 2 dl dhe ziejini për 30 minuta. Herë pas here përzieni sherupin.

Shtoni kërpudhat e pastruara të prera në gjysmë 10 minuta para fundit.

Pas rreth dhjetë minutash, shtoni pjesen e parë të përzier në pak ujë dhe më pas dy lugë salcë kosi. Ziej një minutë dhe hiqeni nga nxehtësia.

Gatuani orizin si një pjatë anësore dhe rregullojeni.

© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakQofte Greke
Artikulli tjetërGullash pak më ndryshe

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu