Qofte Greke

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 500 g mish të grirë të përzier
 • 1 fetë bukë të vjetër
 • ca qumësht
 • biber djegës
 • 2-3 thelba hudhër
 • 1 vezë
 • 2 qepë
 • 1 lugë çaji piper ale
 • 3 gota oriz
 • 1 dl lëng domate
 • 100 g djathë

Përgatitja:

Përzieni mishin e grirë me një fetë bukë me qumësht, shtoni kripë, piper, hudhër të copëtuar imët dhe vezë. Bëni qoftet dhe i pjekim në tigan.

Në një tigan, veçanërisht skuqni qepën e prerë (të zbutet, të mos bëhet e verdhë). Shtoni pak spec ale, pak piper dhe tre gota oriz.

Vendoseni këtë në një tigan, renditni qoftet.

Hidhni në lëng domate dhe ujë të ziejë.

Vendoseni në furrë në 200 gradë dhe piqeni derisa orizi të zbutet. Nëse është e nevojshme, shtoni pak më shumë ujë gjatë pjekjes dhe bluajeni djathin deri në fund. / Emathja.com

© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakJahni me perime
Artikulli tjetërPulë me kërpudha

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu