Pulë në tavë

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 300 gram domate të vogla
 • 2 karrota
 • 300 gram patate
 • 3 gjokse pule te ziera
 • 6 speca të fshatit
 • 2 qepë të kuqe
 • 2 lugë supë pule

Për salcën:

 • Erëza
 • 1 gotë vaj ulliri
 • Pak lëvore limoni
 • 1 lugë çaji kripë
 • 1 lugë çaji biber të zi
 • 1 lugë çaji biber të kuq
 • 3 thelbi hudhër

Përgatitja:

Për salcë:
Përzieni hudhrën e grirë, vajin e ullirit, lëvozhgën e grirë të limonit dhe të gjitha erëzat në një enë.

Lini në buzë të derdheni mbi perime dhe pula.

Receta:
Zijeni pulat me ujë të pastër në një tigan dhe lërini mënjanë pas gatimit. Mos e tendosni ujin.

Vendosini domatet e qershisë vertikalisht në një enë të madhe.

Rregulloni karrotat e prera pranë domateve të qershisë.

Në varësi të madhësisë së patateve, ndajeni në dy ose katër dhe vendoseni pranë karrotave.

Vendoseni pulën e zier pranë patateve.

Hiqni farat e specave të fshatit dhe prerë ato përgjatë gjatësisë dhe vendosni pranë pulave.

Pritini qepët e kuqe në mënyrë që të mos jenë të hollë, por të hollë dhe vendosini pranë specave të fshatit.

Vendos salcën që keni përgatitur në fillim me një lugë sipër perimeve dhe pulave.

Shtoni 2 lugë supë pule të ziera. Pastaj, piqeni në furrë 190 gradë për 40 minuta.

Ndani në pjata dhe shërbejeni.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu