Pure e shpejtë

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • Për gatimin e perimeve:
  • 1 kg patate
  • 2 karrota
  • 2-3 thelbijnë hudher
  • Uje
  • Në lugë kripe

Për të bërë patatet pure:

  • 1 gjalpë të plotë
  • 1.5 dl qumësht
  • 1 lugë çaji kripë
  • më pak piper

Përgatitja:

Qëroni dhe lani patatet, karotat dhe hudhrat.

Pastaj prerë patatet dhe karrotat në kube më të mëdha,

Dhe hudhrat në kubikë më të vegjël.

Vendosni gjithçka në një tas të vogël, pastaj derdhni ujë të mjaftueshëm për të mbuluar perimet. Pastaj vendosni perimet për të gatuar dhe ndërkohë hedhni kripë lehtë Kur uji vlon, uleni temperaturen dhe gatuajeni të mbuluar për rreth 30 minuta, ose derisa perimet të zbuten.

 

Shërbejeni të ngrohtë me mish të pjekur dhe sallatë sipas dëshirës.

Ju bëftë mirë !


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu