Salcë për mishë dhe perime

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 2 fije majdanoz
  • 2thelpinjë të hudhrës
  • 2 lugë miell
  • 4 dl ujë
  • 1 lugë çaji kripë
  • pak piper i freskët për shije
  • 1 filxhan me 2 dl salcë kosi
  • disa pika lëng limoni

Përgatitja:

Lani majdanozin, kullojeni nga uji dhe priteni mirë në dërrasën e kuzhinës. Qëroni hudhrat, lani atë, më pas copëtojeni mirë .

Hidhni pak vaj në një tas, më pas nxeheni mbi një nxehtësi të ulët dhe shtoni menjëherë miellin dhe përzieni.Pas kësaj, shtoni majdanozin të copëtuar në përzierje, përzieni mbi nxehtësi të ulët disa herë.

Hiqeni nga nxehtësia dhe shtoni ujë të ftohtë, trazojeni mirë dhe kthehuni në nxehtësi. Rriteni nxehtësinë, pastaj prisni që salca të ziejë, duke e trazuar gjatë gjithë kohës. Kur të vlojë, zvogëloni nxehtësinë dhe trazoni shpesh, herë pas here,shtoni kripë dhe piper dhe gatuajeni për rreth 15 minuta, duke e trazuar.

Nëse salca është më e hollë, atëherë shtoni pak më shumë miell. Derdhni miellin shumë ngadalë dhe përzieni gjatë gjithë kohës, më pas vazhdoni gatimin për disa minuta. Nëse salca është më e trashë se e dëshiruar, atëherë shtoni disa lugë ujë.

Në fund, shtoni salcë kosi, hudhër dhe disa pika lëng limoni në salcë dhe përzieni për të barazuar gjithçka. Prisni që të ziejë përsëri ngadalë, pastaj gatuajeni edhe 2-3 minuta të tjera dhe është e nevojshme që të përzieni tërë kohën.

Shërbeni me mish të pjekur, patate dhe sallatë, nëse dëshironi.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu