Burek me peta të gatshme

spot_imgspot_img

Përbërësit: 

  • 15 petë të gatshme

Për mbushjen:

  • 2 lugë vaj ulliri
  • 100 gramë mish të grirë
  • 1/2 copë  qepë
  • 1 lugë çaji kripë
  • 1 lugë çaji piper i zi

Për lyerje sipër:

  • 75 gram gjalpë i shkrirë
  • 3/4 gotë çaji  vaj ulliri
  • 1/2 filxhan çaji qumësht

Përgaditja:

Filloni të pjekni mishin e grirë dhe më pas shtoni qepët, pastaj shtoni kripë dhe piper dhe salcën.

Transferoni vajin e ullirit, gjalpin e shkrirë dhe qumështin në një enë dhe rrihni me telë.

Rregulloni 5 fletë brumë me radhë dhe aplikoni këtë përzierje që keni përgatitur midis secilës shtresë.

Shtoni mishin e grirë në petet e brumit dhe mbështilleni . Aplikoni këtë proces derisa të mbarojë brumi dhe masa me mish.

Pasi të keni aplikuar këtë përzierje në të, piqeni në furrë 180 gradë për 20 minuta.

Hiqeni dhe feta dhe shërbejeni.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu