Sallatë verore

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 1 lulelakër e vogël
 • 1⁄2 brokoli i vogël
 • 1 karrotë të vogël
 • 6 domate të thata
 • 2 degëz qepë pranverore
 • 1 lugë gjelle ullinj të zinj
 • 1 vezë e zier

Për salcën:

 • 6 lugë vaj ulliri
 • 2 thelbi hudhër
 • Pak lëng limoni
 • 1 lugë çaji biber
 • 1 lugë çaji kripë

Përgatitja:

Ndani lulelakrën dhe brokolin në lulet e saj të vogla, nga të cilat merrni pjesët, pastroni gjethet.

Zijeni lulet e lulelakrës në ujë të valë, ku shtoni shumë pak miell dhe lëng limoni, deri sa të humbet gjallëria. Zijeni karrotën e qëruar dhe lulet e nxjerra të brokolit në një tenxhere të veçantë për një periudhë më të shkurtër kohore.

Vendosni lulelakrën dhe brokolin në të cilën lyeni ujin e zier në ujë të akullit. Pas njomjes në ujë të akullit për një kohë të shkurtër, kullojeni ujët e tepërt.

Pritini qepët në mënyrë të imët, të cilat mund t’i nxjerrni dhe lani në shumë ujë. Pritini domatet e thata në vaj ulliri në kubikë të vegjël. Qëroni vezën e zier, prisni në katër pjesë të barabarta. .

Vendosni lulelakrën e zier, brokolin dhe karrotën në një pjatë të madhe shërbyese. Shtoni ullinj të zinjë të prerë dhe përbërës të tjerë të copëtuar.

Për salcën e sallatës; grijmë hudhrat. Përziejeni atë me shtimin e lëngut të limonit, vaj ulliri, spec djegës dhe kripë.

Hidhni salcën që keni përgatitur në sallatën e lulelakrës dhe ndajeni me të dashurit tuaj, të ftohtë ose të ngrohtë, pa pritur.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu